Typy včelích úlů

Jelikož se dnes v podstatě výhradně používají nástavkové úly, je výběr včelího úlu vcelku rychlou a jednoduchou záležitostí. Tento typ nabízí výhody v podobě snadné manipulace i dobrého přístupu ke včelstvu.

Vybrat si dále můžete:

· Zateplení úlu

· Rámkové míry

 

Nejvíce rad a tipů ohledně typů úlu získáte od zkušených včelařů. Vyplatí se tedy zajít přímo za nimi a poradit se. Pokud se rozhodujete, zda si pořídit úl zateplený nebo nezateplený, berte ohled především na klimatické podmínky, ve kterých chcete včelařit.

Pokud bydlíte spíše v horských podmínkách, nebo v místě, kde hodně fouká, bude pro Vás lepší úl zateplený. Tento typ navíc umožňuje brzké kladení matky na jaře. Do městských podmínek pak bude stačit úl nezateplený. Nemusíte si však s výběrem příliš lámat hlavu, protože včely se dokáží přizpůsobit různým úlům.

Jako nejpraktičtější se jeví rámková míra 39x24, která je nejpoužívanější, a díky tomu tak na ni na trhu seženete prakticky cokoliv. Pokud jsou větší rámkové míry plné medu, bývají těžké a hrozí u nich i potrhání při vytáčení medu. U menších měr je zase pracnější vytáčení.

 

Co tedy zvolit?

U nezateplených úlů:

· Používejte uteplivku do víka

· Nemusíte škvíry v úlu řešit, včely si je dokáží samy zalepit

· Raději je umisťujte na místa, kde příliš nefouká vítr

 

U zateplených úlů:

· V teplých zimních dnech si dejte pozor na to, aby matka nezačala klást

· Zateplení nepřehánějte, dřív včely žily ve stromech a také zimu přečkaly

 

V případě používání půl rámků myslete na to, že nízké rámky jsou sice lehké, ale pro zimování jsou daleko vhodnější větší rámky, které umožňují vytvoření chumáčku na zimu.