Virová nákaza plodu u včel

Virovou nákazu šíří kulovitý virus Morator aetatulae. Objevuje se především v jarním období. Do úlu se může dostat nakaženými včelami, infikovanými přenašeči (například roztočem Varroa destructor), nebo kontaminovanými zásobami. Virus může přenášet i včelí matka ve vajíčkách.

Virus napadá i dospělé včely. U nich se se množí v hltanových žlázách a sekretem se od včel dostává do pylových a vznikajících medových zásob. Odtud se pak virus dostává k larvám.

Virus nepůsobí velké škody. Přechodně oslabuje včelstvo, které pak ztrácí zájem o práci, stavbu, čistotu úlu. Včely méně vyletují z úlu.

Buňky s infikovanými larvami mají propadlá a proděravělá víčka. Virová nákaza se projevuje až po zavíčkování plodu před zakuklením larvy. Zbarvení larvy není perleťově bílé, ale žluté až hnědé. Poslední pokožka se od larvy oddělí, ale nesvlékne se. Objevuje se také hniloba či zvápenatění včelího plodu.

Uhynulé larvy se vyšetřují, aby byla vyloučena nákaza morem včelího plodu.

V případě, že se virová nákaza u včelího plodu objeví, je třeba spálit uhynulé včely a odstranit napadené plásty. Také je nutná očista a dezinfekce úlu. Při silném napadení je vhodné včely přeložit do čistého úlu, vyměnit včelí matku a posílit včelstvo zavíčkovaným plodem z jiného silného a zdravého včelstva.