Včelařství a historie

Pojem včelaření označuje chov včel medonosných, jehož cílem je získávání včelích produktů, jako jsou včelí med, propolis, mateří kašička, pyl a včelí jed. Své využití tyto produkty nacházejí v pro své léčivé účinky nejen v lékařství, ale používají se také v potravinářství nebo se přidávají do kosmetických a zkrášlujících přípravků

 

Význam včelařství

Význam včelařství tkví především v přínosu jeho produktů, ale důležitou roli hrají včely i jako opylovači. Ve včelím úlu dokáže přezimovat až 20 000 dělnic s matkou a květy jsou schopny opylovat už velmi brzy z jara. Kromě toho také včely zůstávají věrny květu, a tak opilují ten druh rostliny, který již opylovávat začaly.

 

Historie včelařství

Přestože se u nás začalo včelařství rozmáhat až v 9. století, historie jeho vzniku spadá až do doby 12 000 let před naším letopočtem. Dříve včelí úly nebyly, a tak se místo nich používaly dutiny stromů a včelaři, kteří byli v té době velmi vážení, tak museli být vybaveni také dláty, sekyrami a podobně. Dutiny stromů byly později vystřídány za úly vyrobené z kmenů stromů, takže mohly být konečně umístěny tam, kde se to včelaři hodilo. Úly s odnímatelným víkem a možností umístění rámku s mezistěnou pak přišly na svět v průběhu 18. století. Konec 19. století pak přinesl modernizaci včelařských postupů i vývoj nových včelařských pomůcek.