Jarní neduhy ovlivňující snůšku medu

Měsíc duben a v některých částech republiky také květen, je vždy rozhodující pro jarní snůšku. Bohužel v poslední době si s námi počasí „pohrává“, ne vždy je ideální a chladné jaro nebývá výjimkou. Včely tak nemohou létat a tedy opylovat a nosit nektar. Jelikož jarní snůšky medu bývají ty nejsilnější z celého roku, bývá pak velmi obtížné dohnat vzniklé ztráty.

Dalším nepříjemným aspektem, který ovlivňuje jarní snůšky, jsou nešetrné chemické postřiky rostlin a plodin, které ve velkém hubí včely. Tyto postřiky vznikají především tak, že na poli dojde ke smíchání více postřiků a tak vznikne kombinace smrtelná pro včely a jiné organismy.

 

Teplá mírná zima včelám škodí

Pokud je zima tvrdá a teploty jsou hluboko pod bodem mrazu, včelám to nevadí, ba naopak. Včela je v zimě v hibernaci, tedy její organismus je zpomalený, řekněme funguje v „úsporném režimu“. Pokud je však teplota v zimě kolem nuly nebo i nad nulou, hibernace netrvá dlouho a včely potřebují více krmiva. Hrozí tedy, že jim krmivo nevydrží do jara a zahynou hlady. Současně se může stát, že matka začne klást příliš brzy a před jarem bude vysílena. Další nevýhodu pro včely je množení roztočů, jako například kleštíka včelího (Varroáza).

 

Mohlo by vás také zajímat:

- Krmení včel, přikrmování

- Práce s medem

- Včelařské potřeby