Náhrada matky ve včelstvu

Nepostradatelnou funkci plní ve včelstvu včelí matka. V přírodě matka žije maximálně pět let, ale obvykle jen 2 – 3 roky. Včelaři matky obměňují po 2 letech, z důvodu poklesu plodnosti. Pokud včelstvo o matku přijde, je neklidné a za pár hodin začne stavit buňky pro výchovu nové matky. Včelstvo si tedy dokáže včelí matku nahradit vytvořením nouzového matečníku, ze kterého si vychová matku novou.

Aby mohlo včelstvo vychovat novou matku, musí být v úle nakladená nová vajíčka. Matka se líhne po 16 dnech od položení vajíčka.

V případě, že včelař zjistí, že včelstvo nemá matku a ani vajíčka, dodá matku uměle vychovanou. Tuto matku včelař získá ve šlechtitelské stanici. Tyto matky jsou cílevědomě odchované, vyrovnané a velmi žádané.
 

Tvorba osiřelce

Včelař ale může získat včelí matku i jiným způsobem, a to vytvořením osiřelce. Do plemenáčku vloží zavíčkované plodové plásty s mladými včelami, do kterých vloží pylové a medové zásoby. Cca po jedné hodině vloží do plemenáčků nalarvované matečníky. Do 14 dnů se vylíhnou včelí matky, které se dva dny před vylíhnutím musí zaklíckovat, aby se navzájem nepozabíjely.
 

Důvody úhynu včelích matek

Včelí matky mohou uhynout z mnoha příčin. Mezi nejčastější úhyn kromě stáří, patří nemoci a poruchy matek. Matky se mohou nakazit různými nemocemi. Nebo je postihne celá řada vad, která jim znemožní správné kladení a tím dojde k oslabení včelstva a hrozí jeho vyhynutí.
 

Melanóza

Původcem nemoci melanóza je houba Melansella mors apis nebo bakterie Aerobacter cloacae. Bakterie se do úlu dostává s potravou, která napadá především vaječníky a jedové žlázy. Melanóza pokaždé neznamená úmrtí matky, ale matka ztrácí schopnost klást vajíčka a tak musí být nahrazena matkou novou.
 

Nosematóza

Nosematózou se včelí matky nakazí při přijímání potravy. Nosematózu způsobuje prvok Nosema apis. Vývoj nosematózy je velmi rychlý. Již třetí den obsahují výkaly nové zárodky nemoci. Po dvou až třech týdnech se matky stanou nepohyblivé a umírají.
 

Ucpání vejcovodů matek

Pokud se včely nestarají o matku, může se stát, že zůstane sperma v jejích vejcovodech, to zhoustne a vše skončí sepsí a smrtí matky. Aby se u včelí matky tato vada nevyskytla, je potřeba, aby se včelí ošetřovatelky o ni dobře staraly.