Hodnota včelího medu

Včelí med produkují včely medonosné, které ho především v zimním období používají jako potravu. Znamená to tedy, že odebíráním medu včely o svou přirozenou potravu přicházejí, a je tak nutné ji nahradit. K tomuto účelu byl dlouho využíván cukr, na kterém sice včely přežijí, ale není pro ně příliš vhodný. Neobsahuje pro včely důležité výživné látky a navíc jsou pro ně složité cukry špatně stravitelné.

 

Krmiva pro včely

V dnešní době se již začala nabízet i krmiva pro včely přímo určená. Jsou daleko vhodnější především díky tomu, že na rozdíl od cukru nezatěžují trávicí ústrojí včel a v plástu nekrystalizují. Mohou tak představovat ideální alternativu k medu, ale i mezi nimi jsou výrobky, jejichž složení se cukru velmi podobá a nejsou tak vhodnou potravou. Za kilogram kvalitního krmiva pro včely zaplatíte asi 30 – 40 Kč. Při připočtení dalších nákladů na vybavení včelařů, léčení a práci se pak dopracujeme k tomu, že cena kilogramu medu by neměla činit méně než 100 Kč.

 

Včelí med jako lék i potravina

Včely medonosné jsou významné nejen kvůli opylování květin, ale i pro svůj zdravý a sladký produkt – včelí med. Ten lidé využívají v mnoha oblastech. Přidává se do kosmetických přípravků, jako jsou šampóny, mýdla a krémy, ale známe ho především jako potravinu i alkoholický nápoj. Med je ukázkovým příkladem zdravé výživy, který je navíc v porovnání s mnoha ostatními potravinami velmi levný. Není zřejmě pochyb o tom, že bychom bez něj dokázali stejně jako včely žít, ale byla by škoda tuto zdravou, léčivou a chutnou potravinu nepoznat.

 

Kvalitní český med a jeho nedostatek

Velmi oblíbený a využívaný med čelí stejně jako ostatní přírodní produkty jednomu problému – a to omezeným zásobám. Jeho výroba je závislá na počasí, a tak může slunce, déšť, silný vítr i nevhodná teplota vzduchu zapříčinit to, že jeho produkce bude mizivá. Proto lze jen těžko jeho množství pro daný rok předpovědět. Český med se svou kvalitou řadí na vysokou úroveň a je tak vyvážen do dalších zemí. Aby se pak pokryla poptávka na českém trhu, jsou k nám dováženy nekvalitní medy ze zahraničí, které jsou často ředěny sirupy a jeho příznivé účinky i hodnota jsou tak zničeny.

 

Tržní hodnota včelího medu

Stejně jako u jiných přírodních produktů by se cena medu měla odvíjet od situace na trhu. V případě jeho nedostatku by tedy logicky měla být cena vyšší než v případě nadbytku. Cena medu se dále odvíjí také od kupujícího subjektu a prodávaného množství, a je tedy jiná pro spotřebitele a zpracovatele. Často se bohužel můžeme setkat s tím, že včelaři prodávají svůj výrobek zbytečně hluboko pod výrobními náklady a tím se tak připravují o kapitál, který by mohli využít například na obnovu vybavení s využitím včelařských dotací. Mohli by tak produkovat medu více a stále si zachovávat potřebnou kvalitu. Zatímco v Česku jsme za 950g sklenici medu v roce 2014 zaplatili asi 120 – 160 Kč, na Slovensku cena přesahovala 200 Kč.

 

Máte s prodejem medu problém? Poradíme Vám

I v dnešní době, kdy je po medu velká poptávka, mají někteří včelaři s jeho prodejem problém. V tomto případě není nutné snižovat cenu, neboť má stále vysokou kvalitu, ale je důležité mu udělat lepší reklamu. Pomoci mohou originální etikety, reklamní tabule, inzeráty, ale také prostá zmínka na internetu či na Facebooku, zkrátka cokoliv, co pomůže spotřebitele přilákat. Jestliže ani to prodeji Vašeho medu nepomohlo, můžete nás kontaktovat a my Vám jej pomůžeme nabídnout.