Chov včelích matek

Vhodné včelstvo pro chov matek

Základem je výběr silného včelstva. Poté je nutné z něj udělat osiřelec, neboli chovné včelstvo, čehož dosáhneme tak, že z něj odebereme matku a umístíme ji na nové místo. Dále je nutné odebrat otevřený plod, zavíčkovaný mladý plod, část zásob a jeden plást. Ten polijeme trochou vody. V osiřelci, tedy původním úlu pak musí zůstat jeden nástavek se 3 – 4 krycími zásobními plásty. Doplníme také plodové plásty s vybíhajícím plodem. Je také třeba nechat jednu mezeru na chovný rámek. Ten pak vložíme do středu nástavku mezi vybíhající plod. Za tři dny přijde doba na prohlídku plodových plástků. Naleznete-li naražený matečník, použijte mateří kašičku na přelarvení nových matek.

Pokud v osiřelci není snůška, po vložení chovné série ho přikrmujeme roztokem cukru a vody v poměru 1:1. Po třech dnech přijde čas na vyndání chovné loučky. Je třeba ji očistit, otočit a kápnout do mateřích misek vlažnou vodu. Místo ní můžeme použít také mateří kašičku nebo ji smíchat s vodou. Vhodné včelstvo na plemenný materiál vybíráme podle kritérií, mezi která se řadí výnos medu, mírnost či jarní rozvoj. Snažíme se na plástech s nakladenými vajíčky vybírat ty nejmladší larvičky, nejlépe ne starší 3 hodin.

 

1. den “PŘELARVENÍ”

 

Nutné je larvičku jedním tahem podebrat. K těmto účelům patří přelrvovací lžička. Předem si také připravíme mateří misku na vlažnou vodu, do které larvičku vložíme. Larvičky se nedotýkejte ani ji neotáčejte. Pokud se tak stane, pokračujte v přelarvení s jinou larvičkou. Následně chovnou loučku vraťte zpátky mezi líhnoucí se plod do osiřelce. Hrozí však i komplikace, například při vysušení larviček nebo při klepnutí z plemenivem v chovném rámku.

 

5. den “KONTROLA”

Druhý den probíhá kontrola, kdy zkoumáme přijetí vložených matečníků s larvičkami. Je tak možné zrušit nežádoucí naražené matečníky ve včelstvu.

 

6. den “MATEČNÍKY ZAVÍČKOVÁNY”

Nyní je třeba se rozhodnout, zda plánujete další sérii matek či nikoliv. Pokud ano, přeneste mateří misky do líhní či chovných včelstev. Larvičky můžete nechat v osiřelci, pokud neplánujete další sérii.

 

12. den “ZRALÉ MATEČNÍKY”

Potřebujete-li osadit včelstvo matkou, vložte matečník do včelstva bez matky. Nezapomeňte pak provést prohlídku vylíhnutí a kladení. Jedná se však jen o nouzové řešení, ideální je provést školkování matečníků. Provádí se tak, že se klícka nasune přes matečník, nebo jej přímo do klícky vložíme. Tomu procesu se říká zaklíckování.

 

13. den “LÍHNUTÍ MATEK”

Ve třináctém dni dojde k vložení vylíhlé matky do oplodňáčku. K nim se přidává zhruba jedna středně velká naběračka dělnic, které se nejprve uspí Apinarem, a také medocukrové těsto. Následně oplodňáček uzavřeme a uložíme do sklepa.

 

14. den “VYNÁŠENÍ OPLODŇÁČKŮ”

Ve 14. či 15. dni pak oplodňáčky ještě před setměním doneseme na stanoviště a otevřeme.

 

20. den “PŘIROZENÉ SPÁŘENÍ” 

Mezi 20. a 25. dnem dochází k přirozenému spáření, případně je možné ve 20. či 21. dni provést inseminaci.

 

25. den “KONTROLA KLADENÍ”

Kontrola kladení matek pak probíhá mezi 25. a 27. dnem.